כלי נגישות

שגרת המשימות במרפאת השיניים כוללת בעיקר בדיקה של מטופלים, כבדיקה ראשונית, בדיקת מעקב, ביקורת תקופתית ובדיקה של אזור מסוים במקרה של כאב או מטרד מקומי.

תוצאת הבדיקה, הממצאים והאבחנה, יובילו אותנו לקביעת תוכנית טיפול. התוכנית יכולה להיות ריקה ולא להכיל כל טיפול (כלומר מצב הפה/חניכיים/שן נראה תקין ואין צורך בהתערבות כלשהי בשלב זה אלא רק ביקורות שיגרתיות), מעקב (כלומר טיפול שנמצא בהמתנה או שאין כרגע ממצא ברור) וטיפול (כלומר איתרנו בעיה ויש לטפל בה). 

תוכנית הטיפול נרשמת בדרך כלל בתיק המטופל בלבד.

בנוסף, מוגשת למטופל עצמו, תוכנית טיפול מתומחרת (הצעת מחיר), ברישום ידני על דף או כהדפסה ישירה מתוכנת ניהול המרפאה במחשב.

הצעת המחיר (תוכנית הטיפול המתומחרת) מכילה לרוב את דברים הבאים: 

  1. פרטים בסיסיים של המטופל - שם וכדומה.
  2. פרטים בסיסיים של המרפאה - שם, כתובת, טלפון ועוד.
  3. מספרי השיניים או אזורים לטיפול (ניתן ללמוד על מספרי השיניים ומיקומם בפה במאמר זה).
  4. מהות הטיפול/ים.
  5. עלות הטיפול/ים.
  6. הערות שונות לגבי ביצוע התוכנית, דרכי ותנאי התשלום ועוד.

אם נרצה לפרט מעט יותר, אז כפי שאמרנו, בסיומה ובעקבותיה של כל בדיקה דנטלית מתגבשת תוכנית טיפול המייצגת למעשה רשימת משימות שיש לבצע על מנת לטפל ולשפר את המצב שאובחן.

קיים טווח רב של תוכניות טיפול, מתוכנית טיפול אשר יכולה להיות "ריקה" מתוכן לחלוטין (משום שהמצב נראה מצויין ללא כל תקלות), תוכנית יכולה להיות המלצה לביקורת בעוד תקופה (משום שמצב חלל הפה נראה תקין אך יש חשד או שמשהו מציק) ועד תוכניות מורכבות ביותר הכוללות טיפולים ממושכים, אצל מספר רופאים, במספר מרפאות, אשר תלוייה בגורמי אבחון נוספים כמומחים, מספר אפשרויות טיפול לפתרון אותה בעיה וכדומה.

לעיתים ובעקבות צורך בייעוצים נוספים, על מנת לקבל החלטה מושכלת לגבי אפשרויות הטיפול המומלצות, יש לחזור ולסכם את המידע במועד/ים נוספ/ים.

במשך התהליך, יתכן ויהיו כמה אפשרויות טיפול, שלכל אחת מהן, יתרונות וחסרות, אותם כדאי להכיר. חלק מהתוכניות יעלו וייפסלו, לעיתים מיידית, עקב רצון המטופלים או לדוגמא עקב הגבלות רפואיות.

קיימת גם שונות רבה בין תוכניות הטיפול המוצעות לפתרון של אותה בעיה, כתלות בדרישות המטופלים, כמו גם ביכולות, ניסיון, תפיסת עולמו ושיטותיו של הרופא/ה המטפל/ת. 

בנוסף לתוכנית הטיפול הביצועית-רפואית, לכל אחת מהאפשרויות הקיימות, הצעת מחיר מתאימה.

בשכלול המלא של הדברים, על המטופלים להעריך ולבחור את התוכנית המתאימה להם (ע"פ המידע שקיבלו), תוך כדי שהם לוקחים בחשבון את היתרונות והחסרונות של התהליך עצמו ומשך ביצועו, התוצאות המקוות, הסיבוכים והכשלונות, כמו גם את התאמת העלויות, דרכי התשלום וכדומה. 

 
 FAQ - תשובות לשאלות נפוצות בנושא:

שאלה:
הרופא בדק אותי, עשה תוכנית טיפול ונתן לי מסמך כהצעת מחיר, מה עושים עם זה ?
 

תשובה:
תוכנית הטיפול שניתנה אמורה להתבסס על מצב חלל הפה והשיניים, כפי שנבדקו על ידי הרופא/ה.
על פי בדיקת הרופא/ה, בחלל הפה והצילומים שבוצעו, נקבעת תוכנית הטיפול או מספר תוכניות אפשריות
אשר "מתורגמת" לתוכנית כתובה הכוללת גם עלותה המתוכננת.

מסמך זה, הנקרא "תוכנית טיפול" משמש אותך המטופל/ת כהצעה עקרונית לטיפול כולל עלויות, עימה ניתן "לעשות חושבים" מבחינה טיפולית וכלכלית ובמקרה של מימוש ההצעה משמש המסמך כ"חוזה" לביצוע תוכנית טיפולים על ידי הרופא/ה.

במרבית המקרים, יהיה המסמך מסודר מאד ומומלץ לקבל גם, הסברים לגבי הגבלות וקשיים בביצוע התוכנית, יתרונות וחסרונות של התוכנית והאפשרויות החלופיות, הערכת זמן למימושה ואפשרויות תשלום.

שאלה:
בכל טיפול רפואי אחר ניתן לקבל התחייבות או החזר מקופת החולים, איך אני מקבל החזר כספי בגין טיפולי השיניים מקופת החולים ?

תשובה:

טיפולי השיניים והצילומים הקשורים לכך אינם נכללים ב"סל הבריאות" ולכן לא ממומנים על ידי הקופות.

לאחרונה אנו עדים להכנסת חלק מטיפולי השיניים לסל הבריאות, אך לפחות בשלב זה, יכולים המטופלים לקבל את הטיפולים הללו אך ורק במסגרת מרפאות השיניים השייכות או בהסדר עם הקופה בה הם מבוטחים. טיפול במרפאה אחרת ולמרות שבוצע על פי רצונם של המטופלים, יתכן ולא ישולם על ידי הקופה.


שאלה:
האם כל תוכנית טיפול היא מורכבת ?

תשובה:

לא, תוכנית טיפול של מטופל/ת יכולה להיות גם מעקב בלבד, כלומר ללא טיפול במרפאה.
בפועל, במרבית המקרים, תוכנית טיפול "קטנות", כמו טיפול להיגיינת הפה או סתימה, לא יועלו כלל על הכתב עבור המטופל, אלא ירשמו בתיק המטופל ויוסברו בעל פה.


שאלה:
האם חייבים לבצע את כל תוכנית טיפול ?

תשובה:
לא תמיד, תוכנית טיפול של מטופל/ת מכילה את הטיפול המלא (אלא אם סוכם אחרת), ומורכבת לעיתים מטיפולים מרובים.
מסיבות שונות ובהתאמה למצב, לתוכנית ולעתיד הטיפול, יכול/ה מטופל/ת לבקש ביצוע חלקי של התוכנית.
במקרים רבים לא ניתן, או לא כדאי, לבצע טיפול חלקי של התוכנית, כמו טיפול שורש ללא טיפול המשך או חצי תותבת.