כלי נגישות

ניתן לבצע יישור שיניים בכל גיל, כל עוד יש שיניים ליישר ומצב אחיזתן בלסת תקין.
הדרך הנכונה ביותר לבצע את היישור היא על ידי השפעה על גדילת הלסתות ובקיעת השיניים ודבר זה מושג אך ורק בתקופת הגדילה של המטופלים, כלומר לנצל את תהליך ההתפתחות הטבעי והגדילה אשר מסתיימים אצל בנות בגיל 15-17 ואצל בנים בגיל 16-18.

מצב השיניים והלסתות של המטופל/ת, מצב התפתחות המשנן והלסתות, קובעים את תהליך יישור השיניים ומועד תחילתו. כלומר, תוכנית הפעולה משתנה על פי סוג ועוצמת ליקוי או ליקויי הסגר, היענות המטופל/ת ודרישותיו, אך גם "גיל" התפתחות השיניים והלסתות.
כך לדוגמא, מצב מסויים וזהה של ליקוי סגר, נאמר, שן קדמית הבולטת לכיוון השפה, תטופל באופן שונה לגמרי בילד בן 7, אצלו המשנן מעורב, בילדה בת 15, אצלה קיים רק משנן קבוע ובמטופלת בת 52, שאצלה אובחנו גם ניידות ומחלת חניכיים.

בנוסף למצב הגדילה, ישפיעו על עיתוי תהליך היישור גם היענות ומוטיבציית המטופל/ת, אשר משפיעה על יכולת המטופלים לבצע את התהליך ולקדמו בצורה ובזמן הנכון וכן היכולת הכלכלית לממן את הטיפול באותו מועד.

בגילאים שונים, המתאימים עקרונית לשלבי התפתחות שונים של הגוף, יכול תהליך יישור השיניים להתבצע כחלק ראשוני מוקדם לפני יישור השיניים המרכזי (גיל 5-10), כטיפול שגרתי המקביל לתהליך ההתפתחות של הגוף והלסתות (גיל 10-14) או כטיפול מאוחר לאחר סיום התפתחות הלסת (גיל 20 ומעלה), במצב של בליטת הלסת התחתונה מעבר ללסת העליונה, אשר מעורב לעיתים גם בעקירות וניתוחים.

אצל מבוגרים, ניתן לבצע יישור שיניים אך יש לזכור שקשה יותר לבצע את היישור. העצם, שבתוכה אנו רוצים להניע את השיניים, "קשה" יותר ונבנית באיטיות ויעילות מופחתת, לכן בדרך כלל, התהליך כולו איטי וזהיר יותר וכן, לא ניתן לשנות כבר את התפתחות העצם, כך שאם יש צורך בתיקון עמדת הלסתות, יש לעיתים צורך לבצע ניתוחים לתיקון הליקויים בלסתות.

בהתאם לכך, מומלץ מאד להגיע לבדיקה האורתודונטית הראשונה בתקופה בה בוקעות השיניים החותכות הקבועות, תהליך המתרחש בדרך כלל בגיל שש עד שמונה, על מנת להקדים טיפול ראשוני ולהקל על תהליך הבקיעה וסידור המשנן כבר בשלב מוקדם או לכל היותר לקראת גמר החלפת המשנן הנשיר (שיני החלב) בדרך כלל בגיל 11-13.


 FAQ - תשובות לשאלות נפוצות בנושא:

שאלה:
מתי זה הזמן הנכון להביא ילד לבדיקה ליישור שיניים ?

תשובה:
במרבית המקרים ניתן להביא את הילדים לקראת סיום החלפת כל שיני החלב, כלומר גיל 10-12.
במקרים מסוימים, ניתן להתחיל אף לפני כן, בגיל 7-8, כתלות בחומרת המצב ורמת שיתוף הפעולה עם הילד.

מרבית רופאי השיניים הכללים ובמיוחד רופאי השיניים לילדים ידעו להפנותכם, תוך כדי הבדיקות  והטיפולים השגרתיים במועד המתאים ביותר, דבר המהווה חשיבות נוספת לבדיקה השגרתית התקופתית.

 

 

נערך ע"י: דר' אורי שפריר - רופא שיניים - מרפאת שיניים "פה אחד" גדרה