כלי נגישות

אנו מכירים את ההשפעות של מחלת הסרטן על מערכות הגוף, כמו גם השפעותיהם של הטיפולים הכימותרפיים וההקרנות, בייחוד הפגיעה הנוצרת למערכות ההגנה החיסונית ומנגנוני הריפוי, תאי הדם, כלי הדם ועוד. במאמר זה נעסוק בטיפולי הכימותרפיה והקרנות ותרומתם להיווצרות ו/או התקדמות של המחלות השונות בחלל הפה וכן בקשיים של ביצוע והצלחת חלק מטיפולי השיניים בחולים אשר טופלו בעברם או מטופלים בשלב זה בכימותרפיה והקרנות.

מאמר זה אינו עוסק בסרטן הפה והלוע, הקשור קשר ישיר לרפואת שיניים, אלא בקשר של הטיפול על ידי הקרנות (אשר השפעותיו מקומיות) והטיפול הכימותרפי (אשר השפעותיו כלליות בגוף), לחלל הפה ולטיפול בו. בהתאמה, ההשפעות המיוחדות באזור חלל הפה בעקבות הקרנות, מתרחשות בעיקר בהקרנות לאזור ראש וצוואר, לעומת ההשפעות של הטיפול הכימותרפי, שהן כלליות ומופיעות בדרך כלל כשינויים המשפיעים על כל הגוף.

לפני תחילת טיפול כימותרפי או הקרנות מומלץ למטופל/ת לבצע את כל טיפולי השיניים הנדרשים, משום שאחרי טיפולים אלו, יהיה בדרך כלל חלל הפה רגיש ויהיה קשה מאד לבצע טיפולי שיניים. טיפולי ההקרנות והכימותרפיה עלולים לגרום לפצעים וכאבים בחלל הפה וכמו כן לירידה בהפרשת הרוק, הגורם ליובש ופגיעה נוספת של הרקמות וקשיים בלעיסה ובבליעה, ירידה בהגנת השיניים והתגברות תהליכי העששת.

יש צורך בהדרכה וטיפול מונע שכולל שימוש במברשת שיניים עדינה, שטיפות קבועות במי-פה, הנחה מקומית של פלואוריד ועידוד הפרשת רוק ותכשירי רוק מלאכותי.
תופעת היובש בפה אצל רוב המטופלים, כתלות במיקום הפגיעה היה ולא תהיה פגיעה קבועה, תיפחת עם הזמן.
בנוסף, יש ירידה בתגובת המערכת החיסונית כך שדלקות מאזור חלל הפה, שלא טופלו אופן יסודי מראש, עלולות להתגבר כעת ולהקשות עוד יותר על איכות חיי המטופלים ולסכן את בריאותם.

בעיה נוספת, במהלך הטיפולים הכימותרפיים וההקרנות, היא בעיה של חוסר תיאבון (בעקבות קושי וכאב בלעיסה, פגיעה בתחושת הטעם), כמו גם בחילות והקאות, אשר גורמים באופן ישיר לחומציות רבה בפה ובכך להרס מהיר של השיניים (מזיק יותר כשמשולב בחוסר הרוק ויובש הפה).

עוד נושא הוא בעיית הדימום, מרבית הטיפולים הכימותרפיים, פוגעים בטסיות הדם, כך שיש פגיעה במנגנון הקרישה וקיימת בעית דימום בעת ביצוע טיפולים הגורמים לדימום ובוודאי בטיפולים כירורגיים בחלל הפה. לעומת זאת בעקבות הקרנות, יש פגיעה קשה בכלי הדם ולאחר טיפולים כירורגיים באזור שנפגע מהקרינה, עלולים להגיע לזיהום קשה ולנמק של רקמות.


פתק מהרופא...
הטיפולים הכימותרפיים, ההקרנות ותופעות הלוואי של טיפולים אלה אינם קלים או נוחים, כדי לנסות להקל על תופעות הלוואי של חלל הפה, יש להקפיד על היגיינה ותזונה, שטיפות פלואוריד ותחליפי רוק, ביקורות וטיפול שמרני כמה שניתן...