כלי נגישות

אז זהו, ביקרת במרפאת השיניים, אולי אף ביותר ממרפאה אחת, נבדקת והוצע לך לבצע טיפולים מסוימים במסגרת תוכנית טיפול מאורגנת. בחלק מהמקרים, יהיה ניתן לטפל בבעיה בחלל הפה, בדרכים שונות, כך לדוגמא, בחוסר של שיניים ניתן לטפל על ידי תותבת נשלפת, גשר של כתרים או על ידי שתלים.

במהלך בניית התוכנית, הרופאים עוברים אתך על האפשרויות הקיימות המתאימות למקרה, על המלצתם במקרה שלכם ואם מהלך כזה לא מתרחש, ניתן לבקש לשמוע לגבי האפשרויות האחרות לתיקון המצב ועלותן, כמו גם את היתרונות והחסרונות של כל שיטה.

בחירת תוכנית הטיפול היא משימה מורכבת לחלק מהמטופלים, קשיי הבחירה נובעים מאחד או יותר מהפרטים הבאים:

1. חוסר מידע מספק לגבי האפשרויות השונות (תוכניות הטיפול) – קיום מידע זה, מוביל ליכולת שלך לבחור מתוך הבנה של התוכנית, כולל היתרונות והחסרונות שלה ביחס לאלטרנטיבות.
2.
הקשר הישיר בין פרטי תוכנית הטיפול לעלויות הטיפול – בחלק מהמקרים, תוכנית איכותית יותר, עלותה גבוהה יותר.
3.
הקשר האישי והמקצועיות של רופא/ת השיניים – בחלק מהמקרים, תוכנית אחת תוכל להתבצע עם הרופא/ה הנוכחי/ת בלבד ואילו תוכנית שנייה תתבצע בשיתוף פעולה עם רופאים אחרים, במרפאה הנוכחית או במרפאה אחרת.
 

המלצתי היא, לבחור את תוכנית הטיפול שלך, על ידי בדיקה מעמיקה של היתרונות והחסרונות שלה לעומת האחרות, על פי המבחנים הבאים:

 א.  מבחן התוצאה – האם התוצאה הסופית הצפויה, פותרת את בעיותיך ותואמת במדויק את צרכיך וציפיותיך, מבחינה אסתטית ופונקציונאלית ?
ב.  מבחן הדרך – האם מסלול הטיפולים אותו צריך לעבור על מנת להגיע לתוצאה המקווה, תואם במדויק את צרכיך וציפיותיך ?
ג.   מבחן ההפתעה – אילו גורמים עלולים להפתיע ולהסתבך במהלך המסלול ואילו גורמים עלולים אף לשנות את תוכנית הטיפול ובהתאם את התוצאה ?
ד.  מבחן הזמן – מהו משך הזמן בו יתבצע המסלול, על מנת להגיע לתוצאה ?
ה. מבחן השרידות – למשך כמה זמן, עתידה התוצאה הסופית הצפויה, לשרוד ?
ו.   מבחן הפגיעוּת – אילו גורמים עלולים ל"הזיק" לאחר ההגעה לתוצאה המתוכננת ?
ז.  מבחן העלויות – מהן העלויות הישירות של התוכנית, העלויות העקיפות המתוכננות כמו, נסיעות, חניה, ייעוצים נוספים, צילומים נוספים, וכד' כמו גם העלויות העקיפות הבלתי מתוכננות כמו אלה שיתקיימו בעת כשלון מוקדם של שחזור ?

תמיד חשוב לזכור שלכלל הרופאים, כל אחד באופן אישי, יש את דרך המועדפת מבחינתם, כלומר דרך שבה כל אחד מהם, באופן פרטני, מרגיש יותר נוח בטיפול (מסיבות שונות: ניסיון, מיומנות, זמינות) ובהתאמה יהיה להם יותר נוח ורצון להמליץ ולכוון אותך לבצע.

משום כך, כדאי להבין בוודאות, אם התוכנית המומלצת לנו על ידי רופא מסוים בסופו של דבר, היא מבחינתו הנכונה ביותר.
 יש להזהר ממצב בו רופא מסוים לא יציג בפנינו אפשרויות אחרות, משום שאותו רופא אינו עוסק ומבצע את התוכניות החלופיות בעצמו או במרפאתו ולכן עלול להעדיף ולהיצמד לתוכנית אחרת.