כלי נגישות

במהלך תקופת הריון, במקביל להתפתחות כל המערכות בגוף העובר, מתפתחת מערכת השיניים כחלק מחלל הפה, כשער הכניסה של מערכת העיכול.

מהלך בקיעת השיניים הינו תהליך שבו השן שנבנית למעשה בתוך עצם הלסת, נעה לכיוון חלל הפה, דרך החניכיים, עד לפריצתן לחלל הפה ויציאתן לגובה הסגר (מגע עם השיניים מהלסת הנגדית).

תהליך הבקיעה בכל הגילים, אך במיוחד אצל תינוקות, מלווה לרוב בכאב (המוביל ללעיסת מוצרים להרגעת הכאב), בהגברת כמות הרוק בפה, בנפיחות ואדמומיות באזורי הבקיעה ולעיתים אף בעליית חום הגוף, בעקבות תהליך הבקיעה.

יש לקחת בחשבון שלעיתים יש לעזור לילדים בתקופה זאת על ידי משככי כאבים, במשחה מקומית על החניכיים או בכדורים ו/או בתרופות להורדת חום.

תהליך הבקיעה שונה מעט בעת בקיעת השיניים הקבועות אשר בוקעות תחת ומחליפות את שיני החלב. במקרה זה, השן הבוקעת בכיוון השן הנשירה, סופגת את שורש השן הנשירה, עד למועד בו לשן הנשירה לא נותרת אחיזה בלסת והן נושרות. כך ניתן גם להבין מדוע שיני חלב שחסרה תחתן השן הקבועה, נשארות לשנים רבות ומדוע שן קבועה שבקעה לכיוון שונה מהחלבית, תוביל למצב שהשן הנשירה לא נושרת בזמן.

הורים רבים, מתעניינים ודואגים לסדר ומועד הבקיעה והנשירה של השיניים החלביות וכך גם לגבי סדר ומועדי בקיעת הקבועות. הדאגה נובעת בדרך כלל מחשש של ההורים ששיניים מסוימות לא יבקעו כלל, שהשיניים יבקעו למקום לא נכון בפה ושהפרעות מסוג זה יגרמו לשיניים להיות בקשת וסגר לא תקינים, דבר שיאלץ אותם לבצע יישור שיניים בהמשך.

"אני בן 34 ועדיין לא נשרה לי שן חלב" ?, נשמע לא הגיוני?, אבל יתכן ! במצבים מסוימים, בעקבות חוסר טבעי של שן קבועה או בקיעתה שלא בסידור או בכיוון הנכון, נשארת שן החלב במקומה שנים רבות לאחר הזמן שהייתה אמורה ליפול.

חשוב לדעת, שההבדלים המקובלים כתקינים (השונות הנורמטיבית) בכל מצבי הבקיעה והנשירה הם גדולים יחסית. כלומר, יתכן לדוגמא, מקרה של שן קבועה אשר תבקע אף שנה לאחר הזמנים המצוינים כאן כממוצע, או שיני חלב שבקעו מוקדם מידי, כך שהן קיימות כבר בעת הלידה ועדיין יחשב המצב כנורמאלי. עוד יש לקחת בחשבון, שלרוב, התפתחות הבנות מקדימה את ההתפתחות של הבנים באופן כללי וכך גם בעניין הבקיעה וההחלפה של השיניים.

שיני חלב -
השיניים הראשונות שבוקעות בדרך כלל לחלל הפה, הן החותכות המרכזיות בלסת התחתונה, בדרך כלל בגיל חצי שנה, לאחר מכן, בוקעות גם השיניים החותכות הצדדיות וגם החותכות העליונות, לאחר מכן מצטרפים הניבים והטוחנות הראשונות ועד גיל 2.5-3 בוקעות גם השינים הטוחנות האחוריות. לאחר זמן זה, קיימות בפה, כל שיני החלב, 20 שיניים בסך הכל.

החלפת השיניים ובקיעת השיניים הקבועות -
בערך בגיל 6, מתחיל תהליך בקיעת השיניים הקבועות. בגיל זה בוקעות בדרך כלל השיניים הטוחנות הראשונות, אשר מצטרפות מאחורי השיניים החלביות ומספר השיניים עולה ל- 24 שיניים. בערך באותו זמן, נושרות גם שיני החלב החותכות המרכזיות התחתונות ובמקומן מתחילות לבקוע השיניים החותכות המרכזיות התחתונות הקבועות.
בערך בגיל 6.5-7, מתחלפות גם החותכות הצדדיות התחתונות ותוך כחצי שנה עד שנה נוספת מתחלפות גם החותכות העליונות.
בערך בגיל 9-10, מתחלפים הניבים התחתונים וכן שיני החלב הטוחנות הראשונות נושרות ובוקעות ארבעת המלתעות הראשונות.
בערך בגיל 10-13, מתחלפים הניבים העליונים וכן שיני החלב הטוחנות האחוריות נושרות ובוקעות במקומן ארבעת המלתעות השניות.
במהלך תקופה זאת, בערך בגיל 12, בוקעות גם ארבעת הטוחנות השניות, מצטרפות מאחורי הטוחנות הראשונות ומספר השיניים בפה עולה ל- 28.
בערך בגיל 17-19, היה ויחס קשת הלסת לגודל השיניים, כמו גם כיוון בקיעתן תקין, בוקעות ארבעת שיני הבינה, שהם השיניים המוגדרות כטוחנת השלישית, מצטרפות מאחורי הטוחנות השניות ומספר השיניים בפה עולה ל- 32.

במקרים רבים, בהם יחס קשת הלסת לגודל השיניים, או שכיוון בקיעת השיניים אינו תקין, נקבל מצבים שהשיניים אינן בוקעות כלל או שמתקיימת בקיעה חלקית, או בקיעה לא במקום, כלומר לא עד לאותו מקום וכיוון, אשר מוגדר כמקובל ורצוי.

מה עושים אם הבקיעה לא מתאימה ללוח הזמנים !?

נפוץ מאד, שנשמע מהורים, שהשיניים של ילדיהם לא בוקעות שיני החלב, נושרות שיני החלב, או בוקעות השיניים הקבועות על פי המצופה והם דואגים.

בתקופה של התינוקות, הם אמורים להיפגש מידי פעם עם אנשי הצוות של תחנות טיפת חלב ובדרך כלל אז יזהו תהליכים שנראים לא תקינים ויפנו אתכם למרפאת השיניים. בכל מקרה של חשש מצדכם ההורים, ניתן לקבוע למרפאת שיניים לביקורת על מנת לבחון את המצב, בתקופה זאת, מומלץ להגיע למומחה לרפואת שיניים לילדים.

בערך לאחר גיל 3, אמורים הילדים להיבדק באופן שגרתי, כל חצי שנה, במרפאת השיניים, כך שבמקרים שתמצא חריגה, יוכל הצוות לבצע או להפנות לצילומי רנטגן ובאם יש צורך, להתייעץ עם מומחה/ית ליישור שיניים ולקבל החלטות בהתאם.

לעיתים נדרשת "עזרה", מצד רופאי השיניים, לצורך קידום התהליך של נשירת שיני החלב, כמו גם קידום תהליך הבקיעה של השיניים הקבועות ועד לצורך למעקב אצל מומחה/ית ליישור שיניים, פה ניתן יהיה לבצע, על פי הצורך, גם פעולות לשמירה או פתיחת מקום בקשת השיניים, לצורך בקיעת הקבועות, משיכה או הטיה של שיניים אשר לא בקעו, בקעו בחלקן או בקעו במיקום לא תקין או בכיוון לא תקין.

פתק מהרופא...
ביקורות וטיפול בזמן, יחסכו מילדכם טיפולים ארוכים יותר, מורכבים יותר, יקרים יותר ולעיתים מיותרים, בשלב מאוחר יותר.

 

נערך ע"י: דר' אורי שפריר - רופא שיניים - מרפאת שיניים "פה אחד" גדרה