כלי נגישות

יישור שיניים - אורתודונטיה היא ענף ברפואת שיניים אשר פועל למען יישור השיניים והלסתות על מנת להביא ליחסים תקינים יותר בינהם. שמות עממיים נוספים הם קוביות לשיניים, רסן וגשר.

הצורך ביישור שיניים נדרש לרוב בעקבות קיום אחד או יותר מהמצבים אשר יכולים להשפיע מבחינה שימושית ו/או בריאותית ו/או אסתטית.

עיתוי תחילת המהלך כמו גם התהליך עצמו יכול להשתנות על פי המצב והתפתחות הילד, הלסתות  והמשנן.

כמה נושאים עקרוניים לילדים המעונינים או כבר בתהליך של יישור שיניים:
1. חשוב לזכור כי הצלחת הטיפול האורתודונטי, תלוייה מאד בהיגיינה ובשום פנים ואופן, איננו מעוניינים להגיע לשיניים מסודרות אך הרוסות מעששת ודלקת חניכיים. במצבים מסויימים, עלולים הרופאים המטפלים לקבל החלטה, להפסיק או לדחות את המשך הטיפול, משום שהמטופל/ת לא מסוגל/ת לשמור על בריאות השיניים והחניכיים. לכן כהורים, קיימת החובה לדאוג לשמירה על היגיינה זו, בצורה יומיומית בבית וכן להגעה למפגשי ההיגיינה התכופים.

2. לרוב, מקבילה תקופת יישור השיניים, לתקופת ההתבגרות של הילדים, כך שזה כשלעצמו, יוצר בעיה. בנוסף, הצורך בפעולות כירורגייות נוספות, האביזרים שבפה, קשיי ההתרגלות למוצרים ולדיבור עימם, הלחץ שלעיתים מורגש ככאב וכדומה, גורמים לקשיים בקבלה ובתהליך היישור ויש להכיר בהם ולהערך בהתאם.

3. בכל מקרה וכחלק חשוב ובלתי נפרד מתהליך היישור עצמו, על המטופלים ביישור שיניים להגיע גם לביקורות שגרתיות אצל רופא/ת השיניים שלהם לצורך איתור עששת ובעיות חניכיים וטיפול בהן באם אובחנו.

 

נערך ע"י: דר' אורי שפריר - רופא שיניים - מרפאת שיניים "פה אחד" גדרה