כלי נגישות

ריח רע מהפה (Halitosis) נקרא גם "בָאֶשֶת הפה" הינו מצב נפוץ למדי, איננו מורכב מבחינה רפואית, אך יכול לגרום לאדם להרגיש אי נוחות חברתית, מצוקה רגשית ואף להוריד את ההערכה והדימוי העצמי של האדם. אנשים רבים משקיעים סכומים גבוהים על מנת למסך את הבעיה בעזרת לעיסת מסטיקים, שטיפות פה ותרסיסים שונים לריענון הלעיסה.

לריח רע מהפה סיבות אפשריות רבות, תזמון וריחות שונים בהתאם, כאן מוצגים מספר גורמים נפוצים:

1. נפוץ מאד שהריח יגרם בעקבות צריכה מרובה של סוגים מסוימים של מזון, כמו לדוגמא מיד לאחר אכילת שום. 
2. בנוסף, כשגופנו מבצע את תהליך העיכול, כימיקלים ממזונות אלה עלולים להיספג לתוך זרם הדם, עוברים עמו לריאות ויכולים להשתחרר לאוויר הנשימה.
3. הימנעות מאכילה או דיאטה, כמו בצום, עלולה להוביל לריח רע מהפה משום שהאכילה עצמה "מנקה" את חלל הפה והימנעות ממנה יכולה לאפשר שגשוג של חיידקים מסוימים ופטריות.
4. במהלך כך גם במהלך השינה, קיימת ירידה בהפרשת הרוק וכתוצאה מכך יתכן שגשוג של חיידקים ופטריות, כמו גם ריקבון חלקיקי מזון שנותר בחלל הפה, אשר עלול להוביל לריח רע מהפה מהנשימה כאשר אנו מתעוררים.
5. מחלות חניכיים ובעיות אחרות בחלל הפה עלולים לגרום להצטברות שאריות וחיידקים, כך שאם היגיינת הפה איננה מושלמת, נקבל מצב של ריח רע.
6. ריח רע מהפה יכול להיגרם גם מהימצאות חוזרת ומשמעותית של כימיקלים בחלל הפה כגון עישון וצריכת אלכוהול.
7. מצבים רפואיים מסוימים יכולים להוביל להיווצרות של ריח רע, כמו של דלקת ריאות כרונית או דלקות בסינוסים וכן סכרת, מחלות כבד ומחלות כליות.
8. במקרים מסוימים, תרופות מסוימות אשר ניתנות על ידי רופא לטיפול בבעיה אחרת, עלולות גם הן לגרום לריח רע מהפה. קיימות תרופות רבות אשר גורמות ליובש בפה, בדומה למצב שאנו ישנים, כולל תרופות הנוגדות דיכאון, נוגדות אלרגיה כמו אנטיהיסטמיניים, נוגדי גודש ותרופות נגד יתר לחץ דם, דבר המכוון לכך שיהיה מומלץ לצרוך הרבה מים יחסית ולשמור על היגיינה טובה כאשר אתם נוטלים את התרופה.

אבחון ריח רע מהפה קל יחסית ולרוב מתבטא באחד או יותר מהמצבים הבאים:
1. מידע חזותי כלשהו, כמו שאחרים מתרחקים ממך במהלך שיחה.
2. לעיתים מישהו שאכפת לו או להפך מישהו שלחלוטין לא, יאמר לך "בפרצוף" כי יש לך ריח רע מהפה. 
3. לעיתים האבחון מתבצע כאבחון עצמי:
    א. אחת הדרכים הנפוצות היא ללקק את היד שלך ולאחר כמה שניות שהרוק מעט מתייבש על היד,        להריח את השטח המלוקק.
 
   ב. ניתן גם לנשוף ולהריח לתוך כוס או לתוך כפות הידיים שלך. 
4. ניתן לבקש ולשאול חבר או בן משפחה, אם יש לך ריח רע מהפה, בתנאי שהם יהיו מספיק כנים כדי להגיד לך את האמת ללא חשש לפגוע בך. 
5. בביקור השגרתי אצל רופא השיניים שלך, ניתן לברר עם צוות המרפאה, אם הם סבורים או לא כי אתם סובלים מריח רע מהפה. צוות מרפאת השיניים שלך יוכל לספק לך מדויק ביותר ובלתי משוחד.


מרבית המטופלים פועלים לסילוק הסימפטום של הריח (ולוא דווקא מטפלים בגורם) על ידי שיטות זמינות, פשוטות וללא השקעה גדולה.
אחת הדרכים הנפוצות ביותר לטיפול בריח רע מהפה היא באמצעות שימוש קבוע במי פה. מי פה היא אמנם שיטה יעילה על מנת ליצור ריח מנטה נקי מהפה אך אפקט זה נמשך רק לזמן קצר.
הדבר נכון גם לגבי מסטיקים מסוימים וסוכריות מנטה. הם משמשים רק כדי להסוות ריח רע מהפה באופן זמני.

לעומת זאת, מומלץ לטפל ולסלק את הגורמים, כשאנו צריכים להתאים את אפשרויות הטיפול הרבות והיעילות לגורם האישי:

 1. הדרך היעילה ביותר להפחית את הריח הרע מהפה היא על ידי ביצוע תהליכי היגיינת פה סדירים ואיכותיים, בשגרה בבית ואחת לתקופה במרפאת השיניים. רופאי השיניים ממליצים לבקר לפחות פעם אחת בחצי שנה לבדיקה וטיפול היגיינה מקצועי. במהלך הבדיקה, רופאי השיניים יבצעו צילומי רנטגן, יבדקו את מצב השיניים והחניכיים ובמהלך הטיפול המקצועי להיגיינת הפה, יבוצע ניקוי יסודי, יינתנו הנחיות ודגשים אישיים על פי מצב הפה, כמו לדוגמא שימוש בחוט דנטאלי וחיזוק המוטיבציה. פעולות אלה לבדן יכולות לתרום רבות להפחתת הריח הרע מהפה.

2. שימוש במסטיקים ללא סוכר וסוכריות חמוצות (ללא סוכר), לאחר הארוחה למשך עד 10 דקות, משמשים גם לריענון ריח רע מהפה אך גם גורמים לרוק רב המסלק ומווסת את החומציות בחלל הפה ובכך גורם להפחתת ריח רע.
 
3. באותם מקרים בהם ריח רע מהפה נגרם על ידי מצב רפואי, הדרך הרצויה ביותר תהיה לטפל במחלה או המצב הרפואי הגורם. 

 

 

4. באותם מקרים בהם ריח רע מהפה נגרם בעקבות נטילת תרופות הגורמות ליובש בפה, מומלץ לשאול את הרופא המטפל אם יש תרופות חלופיות אשר לא יגרמו ליובש פה.

לצערנו, ריח רע מהפה הוא מצב מביך ומתסכל שעלול למנוע מחלק מהאנשים להשתתף במפגשים או בפעילות חברתית. בוודאי שלא צריכה להיות כל סיבה שאדם יאפשר לתופעה פתירה כמו ריח רע מהפה להשפיע כל כך על החיים שלו. כפי שהוסבר כאן , יש שינויים קטנים שניתן לעשות על מנת שזה יתבטא בשיפור משמעותי בריח הפה שלך.
 

נערך ע"י: דר' אורי שפריר - רופא שיניים - מרפאת שיניים "פה אחד" גדרה