כלי נגישות

כפי שהוזכר, מהלך ביצוע עקירה של שן, תלוי בסוג השן ומיקומה, בהיקף הנזק לכותרת השן וכן בסוג העקירה עצמה. עקירת אחת משיני הבינה, שהן השיניים האחוריות ביותר בקשת השיניים בפה, מהווה אם כך בדרך כלל, קושי מסויים בעצם קיום אחד ויותר מהפרטים הבאים:

1. מיקום אחורי של השן, גורם בדרך כלל לקושי בהיגיינה של אזור אחורי זה, כלומר לנזקים מוקדמים לשיניים אלה (בגללם יש צורך בדרך כלל בעקירה) ובעקבות כך לקושי בעקירה (כמו כותרת הרוסה).
2. מיקום אחורי מאד של השן, מקשה על הגישה והעבודה במהלך הטיפול, כמו גם על הראיה והתאורה באזור.
3. מיקום אחורי של השן, מקשה משום שמערב בעיות של מטופלים כמו רפלקס הקאה, קושי בפתיחת הפה, מיפתח פה קטן ועוד.
4. המיקום האנטומי של שיני הבינה - העליונות ממוקמות בקצה העצם המקסילארית ובקרבה לסינוס (אזור שביר הנקרא טוברוסיטי) והתחתונות ממוקמות בזוית הלסת, בתוך עצם קשה ובקירבה לעצבים המעצבבים את הלשון, השפה והשיניים באותו צד.
5. אנטומיה לא נורמלית של שיני הבינה - בשיניים אלה קיימת שונות רבה, כלומר, חלקן גדולות מאד, חלקן מרובות שורשים, בהטייה, בבקיעה חלקית או כלואות וכד'.

כתלות במצב כותרת שן הבינה, מצב בקיעתה ומיקומה, כמו גם בסימפומים שהובילו לטיפול, תבוצע העקירה ועימה התהליכים המתאימים. כלומר, תהליך עקירה של שן בינה עליונה בבקיעה מלאה, בעלת כותרת תקינה ושורש קוני, שונה מזו של שן בינה תחתונה כלואה ובהטייה.

מכיוון שבמרבית המקרים, עקירת שן בינה מורכבת יותר מעקירות רגילות אחרות, נפוץ הצורך בעקירתן באופן כירורגי ובהתאמה לרוב גם תופעות הלוואי יכולות להיות מורכבות יותר ותהליך ההחלמה ממושך יותר.

 

 

נערך ע"י: דר' אורי שפריר - רופא שיניים - מרפאת שיניים "פה אחד" גדרה